top of page

Sık Sorulan Sorular

1-Bu ücretlere kaç adet video dahil?

Bu sorunun net bir cevabı yok. Nedenini anlamanız ise yapacağımız iş birliğinin verimi için çok önemli. 

 

Net bir cevabı yok çünkü; pazarlama dinamik ve yaratıcı bir süreç. 

 

Bu esnek süreci herhangi bir şekilde sınırlandırdığımız anda işler çok klişeleşmeye başlıyor. Zaten sırf bu yüzden sevdiğim işi sevdiğim şekilde yapmaya devam edebilmek için beni kurumsal bir kimliğe ittiği için ekibimi dağıtıp ajans olarak ilerlemeyi bıraktım.

 

Yoksa tabii ki size “ayda 2 video üreteceğim” diyebilirim. Ve bunu dediğim takdirde bunu yaparım da. Ayda 2 video üretmek zor bir şey değil.

Ama olay “2 video üretmek” olsaydı zaten bunu siz de yapardınız. Bunun için bana gelmezdiniz. Demek ki bana ayda x video üreteyim diye gelmediniz. 

 

Doğru açıları keşfedip, yaratıcı fikirler üretip, bunları hayata geçireyim diye geldiniz.

Yani odaklanmamız gereken nokta video üretimi değil. Değer üretimi... Ve bu değeri size 1 videoda da sağlayabilirim,
10 videoda da...

 

Bugüne kadar da hiçbir markaya “x adet video üreteceğim” demedim. Kimisine 1 video ürettim. O video markanın tüm kaderini değiştiren ve belki aylarca kazandıracak bir video oldu. Kimi markaya da doğru videoyu bulmak için 2 ayda 10 video ürettim. 

 

Ek olarak, üretilecek videoların sayısını belirleyecek farklı etkenler de var. Örneğin ilk videomuzu ürettik ve güzel bir dönüş aldık. Hemen yeni bir video üretmeye çalışmak yerine başarılı olan videonun farklı varyasyonlarını test etmek daha mantıklıdır. 

 

Veya diyelim ki bu ilk video iyi bir etki uyandırmadı ama bazı konularda bize güzel feedbackler verdi. Böyle bir durumda hemen yeni bir videonun hazırlıklarına başlanır. 

 

Veya reklamlarımız başarılı oldukça reklam bütçesini artırmak isteyeceğiz. Böyle bir durumda video sayılarını artırmak gerekecek. O zaman daha fazla video üreteceğiz. 

 

Kısacası; ben size videolar üretmeye çalışmayacağım. Değer üretmeye çalışacağım. Bunun için de kaç video üretmemiz gerekiyorsa o kadar video üreteceğim.


Burada fikri değer ve emeğimi korumam için tek önemli konu; benim ürettiğim videoları benimle çalıştığınız sürece kullanabiliyor olmanızdır. Aylık hizmet yerine tek seferlik ödeme ve ömür boyu kullanım için ücretlendirmeler ayrıdır.

 

Tavsiyem ise her zaman aylık sistemdir çünkü iyi bir video üretmiş olmak iyi bir pazarlama yönetiminin sadece ilk adımıdır. Sonrasındaki yapılacak geliştirme ve optimizasyonlarla her geçen gün daha iyi sonuçlar hedeflenmeli ve yeni kampanyalarla iletişim çeşitlendirilmeli ve geliştirilmelidir. 

 

Özetle; benim aradığım ve sunduğum ruh budur. Benzer frekansta olduğumuzu düşünüyorsanız ve ilk 3 ayın sonunda da fikrimiz değişmiyorsa zaten uzun bir yolculuk bizi bekliyor demektir. 

bottom of page